Primul ajutor pentru șoc anafilactic - o reacție alergică de tipul imediat


Anafilaxie, acționând ca o reacție alergică severă, a provocat o dezvoltarea în continuare a condițiilor de șoc și pun viața în pericol ca stop cardiovascular si inima.

Simptomele de anafilaxie


Oameni hipersensibili se confruntă cu dezvoltarea de reacții anafilactice în pentru doar câteva minute, dar se poate să apară pe ordinea mai târziu, aproximativ câteva ore după contactul cu alergenul produs. Șoc anafilactic, de prim-ajutor care ar trebui furnizate imediat, aceasta poate fi sub influența cea mai largă gamă de alergeni, care pot include anumite alimente si medicamente, veninul de insecte, latex etc. Pentru multe persoane, apariția de reacții anafilactice este vagă în identificarea cauzelor reale.

Hipersensibilitate severă poate apărea în stupi de învățământ, umflarea buzelor sau ochilor puternice. În plus, de multe ori nu este edem al laringelui, și afișează în măsura în care deranjat radical respirație, ceea ce duce în cele din urmă la șoc. De asemenea, a redus tensiunea arterială, o posibilă disfuncție a organelor interne.

Șoc anafilactic însoțite pot, de asemenea intestinal colici, diaree, amețeli, greață și vărsături.

Ce să fac atunci când șoc anafilactic

Șoc anafilactic, de prim ajutor în cazul în care este cazul la lumină, la primul semn este în următoarele acțiuni:

  • Sarcina inițială în cazul acestei afecțiuni este urgențele imediate.
  • Apoi ar trebui să verificați dacă pacientul este într-o speciale anti-alergie medicamente, de exemplu, ar putea fi avtoynъektor cu epinefrina (EpiPen marcat, etc.). În prezența medicamentelor ar trebui să intre în conformitate cu instrucțiunile de care dispune. De obicei, vârful avtoynъektora mod strâns presat coapsa pacientului în timp ce menținerea în această poziție timp de câteva secunde. Mai mult, după introducerea injectare trebuie să masaj la fața locului de injectare - se va oferi o absorbție mai eficientă a medicamentului. Masajul se efectuează timp de aproximativ 10 secunde. În prezența capacitatea pacientului de a înghiți, trebuie să-i dea o injecție de adrenalină după introducerea de orice medicament antihistaminic acțiune.
  • După aceste manipulări în stare de șoc anafilactic oferă pacientului de urgență de stabilire pe spate într-o poziție confortabilă, cu picioarele ar trebui să fie ușor ridicate deasupra capului.
  • Imbrăcăminte pentru pacienți trebuie să fie deschisă și suficient de slăbit să perceapă, în plus, ar trebui să acopere. Băut suplimentară nu este dat.
  • În caz de vărsături sau sângerare pacient vărsături ar trebui să se întoarcă la partea care elimina zahlebыvanyya posibilitate.

Absența semnelor care indica circulație adecvată a aerului în plămâni (care rezultă în dificultăți de respirație, circulație și tuse este cazul) ar trebui să înceapă resuscitare cardiopulmonara.